Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sprzątanie świata

20 września 2021 @ 08:00 - 17:00

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę’’. Akcja jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Ponownie nasi uczniowie wraz z wychowawcami  spisali się na medal, sprzątając plac szkolny  i teren wokół szkoły. Niepokojące jest jednak to, że My sprzątamy, a inni niestety działają na szkodę środowiska. A przecież Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni i to My mieszkamy wśród śmieci.
Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które, wielokrotnie powtarzane, w perspektywie czasu stają się wielkie. 

Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w akcję!

    

     

Autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artysty, inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego Cogito ergo sum, a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego Myśliciela, rzeźbę, która przeniknęła tak szeroko do kultury powszechnej.

Linearna forma Ekologicznego Człowieka Myślącego autorstwa Andrzeja Pągowskiego na plakacie tegorocznej Akcji jest zarówno w całości jak i w każdym zaobserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie, obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący, Andrzeja Pągowskiego, powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym Pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Nie bez powodu również nasz Ekologiczny Człowiek Myślący ma stopy w kolorze brązowym, przenikające się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale również faktu, iż to Ona nas karmi.  Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli nam Plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego Człowieka Myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci – to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących. Eksperci zastanawiający się nad fenomenem rzeźby Rodina, zgodnie twierdzą, że jego siłą jest to, że mija 140 lat a my nie przestajemy myśleć o „Myślicielu”. Niewątpliwym zaś fenomenem Plakatu tegorocznej Akcji Sprzątanie świata-Polska autorstwa Andrzeja Pągowskiego, będzie fakt, że zaczniemy myśleć o nieśmieceniu, bo jak dzisiaj już wiemy: myśl jest emocją a Autor Plakatu wyjątkowych emocji dostarczył nam co nie miara!

Informacje: strona internetowa

Szczegóły

Data:
20 września 2021
Godzina:
08:00 - 17:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,