Misja szkoły

• Wychowujemy i kształcimy w bezpiecznej i twórczej atmosferze młodego człowieka bytomianina, Polaka, Europejczyka – świadomego dziedzictwa kulturowego swego narodu.
    • Pomagamy uczniom w zdobywaniu i opanowaniu wiedzy oraz umiejętności w stopniu, na jaki pozwalają ich zdolności i predyspozycje z uwzględnieniem pasji uczniów.
    • Rozwijamy w młodym człowieku wrażliwość, tolerancję oraz odpowiedzialność za siebie i innych.
    • Dbamy o życzliwą atmosferę, wzmacnianie wzajemnego zaufania i stworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy z uczniami, rodzicami i środowiskiem lokalnym.
    • Uczymy, że kształcenie jest procesem trwającym całe życie, ukierunkowując uczniów na osiągnięcie sukcesu.

Wizja szkoły

• Nasza szkoła jest miejscem, w którym proces nauczania i uczenia się przebiega w przyjaznej atmosferze. Dbamy o bezpieczeństwo i komfort nauki.
    • Przygotowujemy do świadomego podejścia do egzaminu w klasie 8 i wykazania się optymalnymi wynikami.
    • Zapewniamy naukę z wykorzystaniem nowoczesnej bazy szkoły.
    • Uczymy kreatywności, komunikacji, przedsiębiorczości oraz umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, dzięki aktywnej postawie nauczycieli.
    • Doskonalimy umiejętność funkcjonowania we współczesnym świecie.
    • Oddziałujemy wychowawczo, opierając się na tradycji i przestrzeganiu norm społecznych.
    • Rozwijamy wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Absolwent naszej szkoły:

• wykazuje potrzebę zdobywania wiedzy o świecie,
    • stosuje zdobytą wiedzę w praktyce,
    • szuka w świecie dobra, prawdy i piękna,
    • jest życzliwy, tolerancyjny,
    • potrafi pracować w zespole
    • wykazuje kreatywność i konsekwentnie dąży do realizacji wyznaczonych celów,
    • cechuje go kultura osobista,
    • jest świadomym i odpowiedzialnym obywatelem i patriotą.

Kadrę szkoły tworzą osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, kreatywne, aktywne zawodowo. Działalność edukacyjną i wychowawczą organizują w oparciu o metody aktywne. Razem z rodzicami wspieramy każde dziecko w rozwijaniu indywidualnych możliwości intelektualnych i kształtowaniu własnej osobowości.

Oddziaływania wychowawcze szkoły są spójne, oparte na tradycji i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad. Szkoła realizuje zadania edukacyjne adekwatne do możliwości uczniów. Rozwija aktywność i wrażliwość na potrzeby innych poprzez zaangażowanie w działania na rzecz środowiska.