Tak się zaczęło…

Istnieją wydarzenia, które zachowuje się w pamięci na zawsze i daty, które ożywają, gdy się je wspomina. Taką cezurą dla Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu jest 1 września 1986 roku, kiedy to w szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek. Pierwszym dyrektorem placówki była mgr Irena Kaleńska, która, kierując szkołą, dbała o wszechstronny rozwój uczniów, gromadząc wokół siebie nauczycieli kreatywnych, z inicjatywą, zarówno tych doświadczonych, jak i zaczynających pracę w bardzo nowoczesnej, jak na tamte czasy, szkole. Bo rzeczywiście budynek SP45 o celowym układzie architektonicznym w kształcie litery H był imponujący – dwie kondygnacje, 4 segmenty, 3 sale gimnastyczne, pracownie, kilkadziesiąt sal, biblioteka, czytelnia, stołówka i kuchnia, obszerne szatnie i duże zaplecze administracyjne. Do dnia dzisiejszego dreszcz emocji budzi fakt, iż szkoła stanęła na terenie dawnego majątku Karola Goduli, zwanego królem cynku, z którą to tajemniczą postacią wiąże się wiele legend bytomskich. Pod budowę przeznaczono aż 2,56 ha gruntu.

Tak się działo…

Szkoła od czasu zaistnienia na mapie edukacyjnej Bytomia przeszła już kilka modernizacji, unowocześnień. Powstały nowe pracownie – w tym między innymi komputerowa, centrum multimedialne. Rozwinęło się zaplecze sportowe, utworzono salę do ćwiczeń korekcyjnych, salę rekreacyjną. Od roku 1988 przy szkole rozwija się imponujące, unikatowe arboretum z rzadką roślinnością, które nie tylko stanowi ozdobę szkoły, ale także miejsce obserwacji przyrodniczych, lekcji poglądowych dla uczniów.

Tak jest teraz…

Od roku 2008 dyrektorem szkoły jest mgr Urszula Łazuka-Datko – kontynuatorka dobrych tradycji szkoły, a jednocześnie nowoczesny menadżer, szukający nowych rozwiązań w zarządzaniu szkołą. Szkole Podstawowej nr 45 przyznano tytuły, m.in. Szkoły z klasą, Szkoły bez przemocy, Szkoły Odkrywców Talentów. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli realizują projekty ministerialne, ogólnopolskie, a także wewnątrzszkolne, ale integrujące społeczność lokalną. Naszą wizytówką jest prężnie działające Stowarzyszenie Spełniamy dziecięce marzenia. W szkole funkcjonują klasy sportowe. Regularnie odbywają się spotkania ze znanymi postaciami i osobami prowadzącymi różne szkolenia, prelekcje dla uczniów. Szkoła dąży do cyfryzacji. Większość sal lekcyjnych wyposażonych jest w tablice multimedialne, rzutniki, wizualizery. Funkcjonują zmodernizowane, nowoczesne pracownie przedmiotowe. Wszystkim działaniom przyświeca zasada, aby w szkole było aktywnie, twórczo, aby uczniowie budzili swoje pasje i otwierali się na drugiego człowieka.