Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu informuje, że zakończyliśmy zakupy w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Nasza szkoła zakupiła zestaw pomocy dydaktycznych zawierający:

• Mobilną pracownię Wirtualnej Rzeczywistości – zestaw okularów VR które, przy
    wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania edukacyjnego wzbogacą zajęcia z
    różnych przedmiotów, między innymi: biologii, geografii, chemii.
  • Drukarki 3D z oprogramowaniem do projektowania przestrzennego.
  • Zestaw Długopisów 3D.
  • Zestaw do zapisu obrazu i dźwięku, sprzęt do nagrań muzycznych między innymi:
    aparat fotograficzny, oświetlenie i zestaw tła fotograficznego, mikrofony, słuchawki,
    głośniki.
  • Mikroskopy z wyświetlaczem LCD.
  • Zestaw do prowadzenia kreatywnych zajęć na pograniczu techniki, robotyki i
    programowania obejmujący między innymi: projekty sterowane za pomocą
    mikrokontrolerów, programowalne klocki lego, roboty do nauki podstaw
    programowania.
  • Zestaw narzędzi do wykorzystania przy pracach plastyczno-technicznych między
    innymi pistolety do kleju na gorąco.

Dokument wersja PDF

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasze działania

Druk 3D

Podczas zajęć informatyki uczniowie zapoznali się z działaniem nowoczesnej drukarki 3D CREALITY SERMOON V1 PRO, która została zakupiona przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Zainteresowanie wzbudzały przykładowe modele 3D prezentowane na zajęciach. Sporo emocji towarzyszyło uruchomieniu drukarki. Nasi uczniowie śledzili etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modelu.
Już niebawem pojawią się pierwsze wydruki, którymi twórcami będą nasi uczniowie.

Arduino, czyli mikrokontrolery dla każdego.

Arduino jest najpopularniejszym zestawem do nauki elektroniki i programowania. Szkoła otrzymała zestawy w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na lekcjach informatyki uczniowie rozpoczęli ciekawe zajęcia z zestawami. Głównym założeniem autorów było udostępnienie małego i taniego zestawu uruchomieniowego, który na swoim pokładzie będzie zawierał niezbędne minimum do nauki programowania. Każdy uczeń może więc poznać podstawy programowania i tworzenia ciekawych projektów elektronicznych.

Długopisy 3d

Długopisy 3d to sprzęt który niesamowicie rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i sprawność manualną.

LEGO Education SPIKE

Zestaw LEGO Education SPIKE Essential to narzędzie do nauki przedmiotów STEAM, edukacji językowej, matematycznej, społecznej i emocjonalnej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, łatwego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania metodą „przeciągnij i upuść” opartego na Scratchu jr. SPIKE Essential angażuje uczniów w zajęcia edukacyjne, pomagając im opowiadać historie i rozwiązywać złożone problemy, niezależnie od poziomu ich nauki. Uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia. Od projektów dla początkujących po nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania SPIKE Prime pomaga uczniom ćwiczyć podstawowe umiejętności STEAM potrzebne w codziennym życiu i na dalszych etapach nauki, by stać się innowacyjnymi umysłami jutra… po prostu się bawiąc!

Nasza twórczość 🙂