14 października 2023 @ 08:00 - 17:00

W tym roku przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. KEN powołano z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 r. Komisja była pierwszą – nie tylko w Rzeczypospolitej, ale i w całej Europie – państwową instytucją oświatową. Przed nowo powstałym urzędem postawiono zadanie przygotowania jednolitego systemu szkolnictwa poprzez trzystopniowy system kształcenia – również rolników i dziewcząt, wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, rozszerzoną matematykę, historię powszechną i narodową, geografię, elementy nauk rolniczych i medycznych, wychowanie moralne i fizyczne,  ograniczono naukę łaciny na rzecz języka polskiego, powstała pierwsza narodowa gramatyka.  Niestety niektórych dalekosiężnych projektów nie udało się zrealizować. Ostatnie posiedzenie KEN odbyło się 14 kwietnia 1794 r., miesiąc po wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Tyle słowem historii.

14 października  to  święto nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji padło wiele miłych słów m.in.  od Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców:

Najserdeczniejsze życzenia – nauczycielom, dyrekcji, każdemu pracownikowi szkoły. Życzymy Państwu satysfakcji z wykonywanego zawodu – tak ważnego społecznie. Doceniamy Państwa wysiłek i serce, choć nie od razu potrafimy dostrzec i zrozumieć intencje. Dziękujemy za dobrą i życzliwą atmosferę w szkole. Życzymy Państwu dużo siły i wiary w nas – młodych. Pasji, marzeń, siły i cierpliwości – te hasła umieściliśmy na plakatach, które są życzeniami od nas – uczniów – dla Państwa.

14 października 2023
Kategoria Wydarzenie: