Tydzień Uczniowskiej SUPERMOCY przed nami

20 października 2023 @ 08:00 - 17:00

Wielkimi krokami zbliża się Tydzień Uczniowskiej Supermocy – 16-20 października.
Nasza szkoła już po raz piąty przystępuje do ogólnopolskiej akcji.
W tym roku organizatorzy proponują działania pod hasłem:
JESTEŚ KRÓLOWĄ/KRÓLEM SWOJEGO CZASU.

Cele:
– efektywne zarządzanie czasem
– wykonywanie obowiązków na czas
– planowanie każdego dnia
– ustalanie priorytetów
– zmniejszanie stresu związanego z wykonywaniem danego zadania
– zapanowanie nad pożeraczami czasu;
– znalezienie czasu tylko dla siebie

1. Działania szkolne:
– w holu budynku A staną dwa trony – dla królowych i królów
– na ściance za tronami znajdą się zegary, zegarki
– będzie to miejsce do zrobienia sobie zdjęcia w koronie

2. Działania proponowane uczniom i wychowawcom do realizacji na zajęciach wychowawczych:
– wykonaj koronę, w której zasiądziesz na tronie królowej/króla swojego czasu i zrobisz sobie zdjęcie
– stwórz zegar, zegarek, który przyozdobi ściankę w holu szkoły.

3. Zadania:

– Uczniowie szukają w Internecie cytatów motywacyjnych dotyczących czasu i jego mądrego zagospodarowania, wywieszają je w sali;
– Uczniowie dokonują inwentaryzacji swojego czasu, prowadząc dobowy dziennik, w którym będą zapisywać, na co wykorzystują swój czas w ciągu jednej przeciętnej doby;
– Uczniowie rysują na kartce dwie tarcze 24 – godzinnych zegarów. Na pierwszym zegarze zaznaczają rozkład swojego typowego dnia, czyli to, co robią o danej godzinie w czasie swojej doby. Na drugiej tarczy zegara planują swoją idealną dobę, która będzie uwzględniała wszystkie znane im zasady zdrowego stylu życia. Na tarczach uczniowie uwzględniają godziny przeznaczone na: sen, posiłki, zajęcia w szkole, zajęcia dodatkowe, aktywności sportowe, zabawę, odpoczynek, czas z rodziną, lub z koleżankami i kolegami. Sposób naniesienia danych przez uczniów jest dowolny, mogą rysować symbole, zaznaczać coś lub kolorować odpowiednie godziny.
– Każdy uczeń formułuje swój cel krótkoterminowy, który ma do osiągnięcia w najbliższym czasie. Dodatkowo planuje swoją drogę do osiągnięcia celu, formułując, co należy zrobić, aby osiągnąć wyznaczony przez siebie cel oraz z czego należy zrezygnować, aby osiągnąć metę. Uczniowie mogą sformułować kilka celów, ale do każdego należy przygotować osobną drogę;
– Uczniowie formułują swoje cele, jakie powinni zrealizować, aby spełnić  marzenia odnośnie tego, gdzie widzą siebie za 5, 10 czy 15 lat;
– Uczniowie tworzą swój papierowy miesięczny planer, uczą się planować swój dzień i tydzień, tworząc w każdym dniu listę rzeczy do zrobienia, uwzględniając naukę w szkole, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie lektur, zajęcia pozalekcyjne, wizyty u lekarza, spotkania rodzinne, urodziny koleżanki czy kolegi, aby niczego nie zapomnieć. Po każdej wykonanej czynności odhaczają lub skreślają dany zapis.
– Uczniowie przygotowują zestawienie swoich pożeraczy czasu.

Zachęcamy do wspólnego wydobywania mocy zarządzania czasem!

20 października 2023