Odblaskowa szkoła

27 października 2023 @ 08:00 - 17:00

W naszej szkole trwa akcja “Odblaskowa szkoła”, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność  ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Bo nasza szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo uczniów, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Inauguracja akcji “Odblaskowa Szkoła” nastąpiła 29 września podczas Pikniku „Rower-Love”, który był okazją do uroczystego otwarcia Miasteczka Ruchu Drogowego „Rowerowy Zakątek”  sfinansowanego z Budżetu Obywatelskiego.

A działo się wiele:

• W imprezie wzięło udział wielu mieszkańców Bytomia, zaproszeni goście, a także  policjanci z bytomskiego Wydziału Ruchu Drogowego, którzy przeprowadzili dla wszystkich chętnych zajęcia profilaktyczne z przepisów ruchu drogowego oraz zaprezentowali swoje radiowozy i motocykle.
  • Podczas otwarcia Miasteczka Rowerowego policjanci kierowali ruchem, przypominali zasady poruszania się po drogach i wskazywali zagrożenia, które czyhają na młodych użytkowników dróg.
  • Nauczyć się naprawiać swój rower można było podczas certyfikowanych warsztatów zorganizowanych przez  Akademię Serwisu Rowerowego Decathlon.
  • Do akcji dołączyła Bytomska Masa Krytyczna, z udziałem pana Romana Badury, który ufundował rower jako główną nagrodę w grze terenowej. Tym razem uczestnicy rowerowej przygody wyruszyli z bytomskiego Rynku i przyjechali bezpiecznie na teren pikniku przy Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu. Jak zawsze, uczestnicy masy krytycznej jeżdżą z głową czyli w kamizelce odblaskowej, z obowiązkowym oświetleniem  i w kasku, kierując się zasadą: Bądź widoczny! Dbaj o swoje bezpieczeństwo i innych
  • Odbył się szkolny konkurs plastyczny „Makieta rowerowa”, którego celem było zachęcenie uczniów i ich opiekunów do aktywnego wspierania działań związanych z bezpieczeństwem na drodze.
  • Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się: mini gra terenowa „Jedź bezpiecznie – koniecznie” oraz krzyżówka ze znajomości przepisów ruchu drogowego przygotowana przez nauczyciela techniki z uprawnieniami do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. Dla uczestników przygotowano i rozdano ponad 800 szt. elementów odblaskowych.
  • Piękne odblaskowe breloki zostały stworzone  podczas kreatywnych warsztatów plastycznych prowadzonych przez nauczyciela plastyki Ewę Mazurek-Wcisło.
  • Pani Kasia, zdolny rodzic – napisała dla nas przepiękny wiersz „Miasteczko rowerowe”.
  • Samorząd Uczniowski ogłosił dzień 20 października jako szkolny dzień odblaskowy. Uczniowi swoim przykładem pokazali, jak promować bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły oraz podczas przerw i lekcji nosząc kamizelki i odblaski na co dzień.
  • „Odblaskowe popołudnie dla Seniora” to kolejna inicjatywa Szkolnej Rady Rodziców, Stowarzyszenia Spełniamy Dziecięce Marzenia oraz Bytomskiej Rady Seniorów. Była to ciekawa integracja najmłodszego i najstarszego pokolenia w świetle bezpieczeństwa i odblasków.

Mówili i pisali o naszej inicjatywie (wszystkie niebieskie linki są aktywne):

strona bytom.pl

szkoła, która świeci przykładem