Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2020

20.11.2020 – to ważna data w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 20 listopada to rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku. Niestety prawa dzieci wciąż są naruszane, trzeba więc stale przypominać o ich znaczeniu.
Minęło ponad 30 lat od uchwalenia Konwencji. Wiele Państw ją ratyfikowało, podjęto wiele działań, by sytuacja dzieci na całym świecie była coraz lepsza, by respektowano ich prawa. Nie oznacza to jednak, że możemy powiedzieć, że jest dobrze. W wielu krajach wciąż jeszcze podstawowe prawa dziecka nie są przestrzegane, a organizacje rządowe i pozarządowe muszą, często dosłownie, walczyć o godność dziecka.

Zabiegany świat, ogrom bodźców, zaspokajanie potrzeb życia codziennego, praca, szkoła, problemy, wydarzenia nieoczekiwane w naszym życiu, ale też poruszanie się zgodnie z przyjętym algorytmem – dom, szkoła, praca, dom, powodują, że nierzadko nie potrafimy być tu i teraz, że zapominamy o rzeczach prawdziwie ważnych – o uwadze poświęconej dziecku, o czasie na zwykłą rozmowę o radościach i smutkach, o jego potrzebach, dążeniach, marzeniach, o jego prawach.

Każde dziecko, bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość itd. wymaga szczególnej opieki i ochrony, a rolą dorosłych jest wspieranie go w rozwoju, z poszanowaniem jego godności, tożsamości, prywatności. Warto podkreślić, że to nie tylko obowiązek rodziców, ale w ogóle dorosłych.

20 listopada 2020