15 września 2021

15 września obchodzimy International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.

Swój początek święto zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa „The Dot”, w której poznajemy historię dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, a czasami potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy, odkryje lub zainspiruje do podjęcia wysiłku jego odkrycia.

Symbol kropki towarzyszył nam tego dnia na każdym kroku. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek i kulek zagościło na szkolnych korytarzach (wszak balony to takie nadmuchane kropki). Uczniowie i nauczyciele również “ubrali się” w kropki. A podczas lekcji wykorzystaliśmy ten okrągły symbol naszych ukrytych talentów w zabawach, zadaniach i kartach pracy.

Uczniowie klas młodszych odkrywali odkrywali swoje talenty poprzez zabawę m.in.:

⚫️ kropka nadmuchana czyli balon jak talent: śliczny, ale kruchy. Trzeba o niego dbać, bo gdy przesadzimy – pęknie, a gdy pozostawimy go –  ujdzie z niego powietrze.

⚫️ kropka na zajęciach artystycznych w roli głównej – rozwijająca sprawność manualną i grafomotoryczną oraz doskonaląca czytanie i pisanie czyli “w poszukiwaniu literki o”

W klasach starszych rozpoczęliśmy od cytatu z książki Włodka Markowicza „Kropki”:
~ „Najtrudniej jest być sobą – odważyć się być sobą, przestać się bać (…). Wychwycić swoją unikalność spośród miliona głosów, które mówią nam, jak mamy się zachować.
⚫️  Potem przyszedł czas na refleksyjne nagranie tegoż autora, w którego centrum stoi                 K R O P K A   i    J A.
⚫️  I wreszcie moment kreacji. Łączenia kropek, myślenia o J A, definiowania siebie, swojej unikalności, czyli J A w K R O P C E.

To święto zawsze jest dla uczniów ciekawym przeżyciem, wspaniałą zabawą, a także  uświadomieniem sobie jakie pokłady talentów i umiejętności w nas drzemią. Warto też pamiętać o tym,  jak ważne jest ich odkrywanie, rozwijanie i pielęgnowanie.

15 września 2021