Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

9 lutego @ 08:00 - 17:00

6 lutego obchodziliśmy  Dzień Bezpiecznego Internetu. Dla śląskich szkół był to akurat okres ferii, jednak nie zapomnieliśmy zorganizować obchodów tego święta w naszej szkole. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to wydarzenie ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Ma na celu: inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie uczniów, rodziców i nauczycieli z problemem cyberprzemocy i zagrożeniami czyhającymi w sieci oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.

Lutowe zajęcia informatyczne dotyczyły tematyki bezpieczeństwa w Internecie, a uczniowie wspólnie tworzyli mapę myśli dla hipotetycznej historii nierozważnego Internauty, rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki związane z bezpieczeństwem w Internecie, albo zmierzyli się z quizem.  Wszyscy przypomnieli sobie lub poznali komputerowe przygody Sieciaków,

Z tej okazji jeszcze przed feriami ogłosiliśmy konkursy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu:

Kategoria A – plakat „Bezpieczny Internet” w klasach I-II powinien być wykonany dowolną techniką plastyczną w formacie A3

Kategoria B – plakat „Bezpieczny Internet” w klasach III-IV ma być wykonany na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie w dowolnym edytorze grafiki (np. Paint CANVA itd.) zapisany w formacie A4, wyeksportowany do pliku PDF.

Kategoria C – prezentacja multimedialna lub film wykonany przez uczniów klas V – VI o zagrożeniach związanych z korzystaniem Internetu w dowolnym edytorze multimedialnym.

Kategoria D – Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektować komiks (można wykorzystać darmowe programy Canva, ToonyTool, Pixton)

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział i zaangażowanie.