#SzkołaPamięta

1 listopada 2022 @ 08:00 - 17:00

“Pośród cmentarzy, cichych uliczek,
Jak wierna pamięć – palą się znicze”.

Jak co roku, w przede dniu 1 listopada, włączamy się w akcje związane z pamięcią o tych, którzy odeszli. Jedną spośród wielu tradycji pielęgnowanych w naszej szkole jest dbanie o groby osób zasłużonych dla Bytomia. 26 i 27 października 2022 roku wolontariusze naszej szkoły udali się z nauczycielami na cmentarz, by na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, wspomnieć o tych, którzy odeszli. Nasi wolontariusze odwiedzili już cmentarz na wzgórzu św. Małgorzaty oraz w Szombierkach, gdzie posprzątali, oczyścili groby z liści, zapalili znicze w ramach opieki nad zabytkowymi nagrobkami i grobami ludzi zasłużonych dla Bytomia. Dziękujemy również uczniom klas 1-3 za podarowane wianki, które stanowią piękne zwieńczenie naszych działań.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli nas przynosząc wkłady do zniczy, znicze, kwiaty i wieńce w ramach akcji “Znicz na kresy”. Dzięki temu 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych zapłoną one na opuszczonych polskich grobach znajdujących się na cmentarzach powiatu drohobyckiego.

Pamięć o zmarłych jest bowiem częścią narodowej tożsamości, a groby stanowią niezaprzeczalny element narodowej historii świadczą o polskiej tradycji tych ziem. Takie chwile są początkiem refleksji o przemijaniu, pamięci i wdzięczności, a jednocześnie w ten sposób  realizujemy kolejne działania w ramach akcji #SzkołaPamięta

1 listopada 2022
, , ,