Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Projekt: 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY

15 listopada 2021

W październiku nasza szkoła przystąpiła do projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”. Organizatorem projektu jest Śląski Kurator Oświaty i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 

Sentencja Stefana Wyszyńskiego towarzyszyła uczestnikom podczas wszystkich działań związanych z projektem. Uzmysławia ona bowiem rolę pamięci, jej siłę w pielęgnowaniu historii i wskazuje drogę dla pokoleń, które nie przeżyły minionych wydarzeń, ale powinny dbać o zachowanie ich w pamięci i przekazywanie dalej. My więc PAMIĘTAMY

W ramach projektu uczniowie klas V- VIII obejrzą film dokumentalny „Nie zabierajcie mamy”, przedstawiający historię działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania w Polsce stanu wojennego. Film dostępny jest na stronie http://pamiec81.pl/

W szkole przygotowano również kącik historyczno-patriotyczny, poświęcony 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

    

Uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w dwóch konkursach realizowanych w ramach projektu. Wszystkie prace przygotowane były na bardzo wysokim poziomie.

W finale konkursu plastyczno-literackiego Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” szkołę reprezentować będzie praca Karoliny Burg – uczennicy klasy VII.

W finale konkursu literackiego „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich” szkołę reprezentować będzie praca Jędrzeja Kopca z klasy VIII.

W styczniu na terenie szkoły zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana przez IPN „Stan wojenny 1981-83”.

Powodzenia!

Szczegóły

Data:
15 listopada 2021
Kategorie Wydarzenie:
, , ,