Nasz udział w projekcie Erasmus+ „Human rights our rights!”

28 listopada 2021 @ 08:00 - 17:00

Uczniowie klas VII i VIII zdobywają nowe, międzynarodowe doświadczenia w projekcie Erasmus+ „ Human rights our rights!”. Nowe znajomości, porozumiewanie się w języku angielskim, a to wszystko w pięknej Chorwacji – w Zagrzebiu, do której nasi reprezentanci  pojechali pod opieką naszej bibliotekarki pani M. Nowak.

Pierwsze zajęcia upłynęły nam na poznawaniu się podczas pracy w grupach międzynarodowych, a w nich poznawaliśmy prawa człowieka w kontekście osób z niepełnosprawnościami. Mieliśmy możliwość „wejść w buty” osób niewidomych i na władnej skórze przekonać się, jak to jest… Poznaliśmy też kulturę i zwyczaje kolegów z Rumunii. Po warsztatach, korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy, aby poznać Zagrzeb.
W kolejnym dniu dowiedzieliśmy się więcej o osobach niesłyszących, gdyż  wśród naszych nowych kolegów z Bułgarii  były takie osoby. Zobaczyliśmy,  jak funkcjonują osoby niesłyszące wśród słyszących, poznaliśmy język migowy, a także  kulturę i zwyczaje bułgarskie oraz tradycyjne przekąski i słodkości z tego słowińskiego państwa. Deszczowy, mglisty i zimny poniedziałek pokrzyżował nieco nasze plany wycieczkowe, które zakończyliśmy w cudownej kociej kawiarni niedaleko naszego hostelu.
Jutro wracamy do pracy warsztatowe
Kolejny dzień w Chorwacji to DZIEŃ POLSKI. ale najpierw praca nad naszym projektem  o prawach człowieka w kontekście osób z niepełnosprawnością. Wtorkowy dzień poświęcony był głównie problemom, jakie osoby niepełnosprawne napotykają aplikując o pracę, doświadczając dyskryminacji w szkole i przestrzeni publicznej. Naszym zadaniem było przedstawienie sytuacji jak bywa, a jak powinno być. Dowiedzieliśmy się także o osobach ze spektrum Autyzmu, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością intelektualną. A wieczorem… Wieczorem zaprezentowaliście polskie przysmaki: bigos, pierogi oraz słodkości. Była prezentacja o naszym kraju i to bez użycia “zdobyczy techniki”. Przygotowaliśmy quiz o Polsce, zatańczyliśmy poloneza (wspólnie z wszystkimi uczestnikami), a  z okazji zbliżających się Andrzejek – pokazaliśmy nasze andrzejkowe tradycje np. wróżyliśmy z butów, która dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż.
Środa w Chorwacji była trochę inna, ale bardzo chorwacka. Zaczęliśmy od Taekwondo: poznaliśmy podstawowe techniki ciosów oraz obrony, a nasze wysiłki podsumowali członkowie klubu ParaTaekwondo, którzy prezentowali nam swoje umiejętności. Byli wśród nich medaliści Mistrzostw Europy i Chorwacji. Później, już w grupach,  przedstawialiśmy problemy, na jakie napotykają osoby z różnymi niepełnosprawnościami oraz znajdowaliśmy rozwiązania. Wieczorem mogliśmy spróbować chorwackich smakołyków oraz poznać kulturę i muzykę naszych gospodarzy.
Nasza chorwacka przygoda z Erasmusem powoli dobiega końca. W ostatnim dniu rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób będziemy upowszechniać projekt. Był czas na końcową ewaluację, ceremonię YouthPass i… cudowny spacer po Zagrzebiu, pamiątki, podziwianie panoramy miasta. Jutro wracamy pełni nowych kompetencji, bogatsi o kolejne doświadczenia. I gotowi na kolejne wyzwania.

28 listopada 2021
, , ,