Jak ja jem

12 listopada 2020

Edukacja żywieniowa może być działaniem, które realnie wpłynie na zmianę nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży, co potwierdzają liczne badania naukowe. Z tego względu warto wdrażać elementy programu edukacji żywieniowej na każdym etapie edukacji. Dobrą propozycją może być projekt „Jak ja jem”, w ramach którego, nasi uczniowie przez kilka dni poznawali podstawy zdrowego odżywiania w teorii i praktyce, a później wykonali zadanie konkursowe.

Realizacja projektu była wspaniałą, kilkudniową przygodą dla wszystkich uczniów. Najpierw uczniowie ćwiczyli nakrywanie do stołu oraz poznawali podstawowe zasady zachowania się podczas posiłków.

Później był czas na trochę teorii. Była więc piramida zdrowego żywienia, rola witamin, owoce i warzywa w naszej diecie oraz niezbędność ruchu jako podstawy dobrego samopoczucia. Efektem końcowym było wykonanie pracy konkursowej z hasłem:

WARZYWA I OWOCE MAJĄ SUPER MOCE!

Na koniec – najfajniejsze – praktyka! Przygotowanie zdrowego, drugiego śniadania zwłaszcza, że 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Wszyscy dbali o czystość i higienę, sprawdzali swoje umiejętności “kucharzenia”, dekorowanie kanapek oraz wspólne “pałaszowanie” własnoręcznie przygotowanego śniadania.

Teraz już wszyscy  w klasie wiedzą, dlaczego owoce i warzywa powinny być codziennie obecne w naszej diecie.

„Konkurs jest realizowany w ramach działania EIT Food, które otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, w ramach Horyzontu 2020, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji”.

12 listopada 2020