Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci oraz Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych

30 kwietnia 2020 @ 08:00 - 17:00

30 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci oraz Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych. To ważny dzień, aby przypomnieć, że bicie dzieci jest złem. (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).

Kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Potrafię się zatrzymać” zachęca rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.

Spot kampanii: https://youtu.be/XBuAIh5OzLU

Dzieci, zwłaszcza małe, mogą wystawiać cierpliwość rodziców na próbę, ale warto wtedy przypomnieć sobie, że nawet gdy zachowują się nie tak, jak byśmy tego chcieli, to  i tak przecież są dla nas najważniejsze na świecie i bardzo je kochamy. Wiemy, że wiele mam i ojców chciałoby umieć postąpić inaczej, niż dając dziecku klapsa – ale nie znają alternatywnych sposobów reagowania. Pomocne są proste rzeczy, np. policz do 10, weź głęboki oddech – mówi Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zwolennicy klapsów często mówią: „Klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził” czy „Mnie bito i wyrosłem na porządnego człowieka”. Pamiętajmy, że klaps zawsze krzywdzi dziecko i sprawia mu ból, zwłaszcza psychiczny. Alternatywą dla klapsa nie jest wychowywanie bezstresowe– można skutecznie wyznaczać dziecku granice w mądry sposób, z szacunkiem dla jego praw – dodaje Renata Szredzińska.

Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem: „Potrafię się zatrzymać… ale jak to zrobić?

Najlepsze sposoby wychowania dzieci to te poprzez dawanie przykładu. Z dziećmi należy rozmawiać i wyjaśniać, często wielokrotnie, ale to właśnie przynosi pożądane i przede wszystkim pozytywne efekty.

Gdy jednak jesteśmy świadkami przemocy, powinniśmy jak najszybciej zawiadomić pomoc. Tą pomocą mogą być nauczyciele i zaufani dorośli. Nie bądź obojętny na krzywdę drugiego człowieka! Jeśli sam jesteś ofiarą, daj sobie pomóc i mów o tym!

Niebieska Linia

Policja