Akcja “Żonkile”

19 kwietnia 2021

Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji “Żonkile” organizowanej przez warszawskie Muzeum POLIN. Żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim. 78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku Żydzi z getta zorganizowali powstanie przeciwko hitlerowcom. Trwało ono do 16 mają. Żydzi nie chcieli ginąć w komorach gazowych, woleli umrzeć w walce. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Co roku 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Przypnijmy dzisiaj żonkil na znak pamięci o tych wydarzeniach.

W ramach projektu 19 kwietnia 2021r. wspólnie uczcimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zostaną przeprowadzone lekcje tematyczne  z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie np. filmów, zdjęć, opowiadań, kart pracy dostosowane do wieku odbiorców. Nasi najmłodsi uczniowie samodzielnie wykonali żółte żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Klasy 1b i 2b z innowacją artystyczną przygotowały wystawę z symbolami dotyczącymi powstania w getcie warszawskim. W klasach 4-8 na lekcjach języka polskiego, historii i zajęć z wychowawcą zaprezentowane zostały filmy i karty pracy, które pomogą zrozumieć te tragiczne chwile.

19 kwietnia 2021