Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akcja „Klasa z empatią”

29 lutego 2020

Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Klasa z empatią” organizowanej przez Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego w ramach obchodów miesiąca świadomości – październik 2019, której celem jest zwiększenie świadomości na temat mutyzmu wybiórczego (selektywnego), jako zaburzenia o podłożu lękowym.

zobacz plakat

Szkolnym koordynatorem akcji została pani Aneta Panasewicz, która po zgłoszeniu szkoły do udziału w akcji, ogłosiła ją na terenie szkoły nauczycielom, uczniom i rodzicom.

W szkole w widocznym miejscu przy wejściu został zawieszony plakat informujący o udziale w akcji. Informacja pojawiła się również na naszym profilu na Facebooku.

W akcji wzięły udział następujące klasy wraz z wychowawcami:
Klasa 4a – mgr Agnieszka Iskra – Lubecka
Klasa 4b – mgr Aneta Panasewicz
Klasa 5c – mgr Klaudia Świtała
Klasa 5b mgr Janina Michalec
Klasa 6f – mgr Aleksandra Ciechowska

Na zajęciach z wychowawcą klasy zrealizowały obydwa opisane w regulaminie zadania. Uczniowie chętnie mówili o tym, czego się boją. Wielu z nich zdało sobie sprawę z tego, że inni odczuwają podobnie.

Empatia to nie jest często używane w dzisiejszych czasach słowo. Coraz częściej zastępowane jest słowem rywalizacja, czy wyścig. Myślę, że zadania jak te, które z przyjemnością przeprowadziliśmy z naszymi uczniami, przypominają, jak ważne jest, aby pamiętać o tym, że różnimy się pod wieloma względami. Często niewiedza o tych ‘innościach’ jest przyczyną braku zrozumienia i akceptacji tych, którzy różnią się od nas. Inaczej słyszą, widzą, odbierają świat zewnętrzny i inaczej na niego reagują. Mam nadzieję, że im więcej będziemy o tym mówić, tym wiedza na temat tych inności będzie większa i nie będziemy się bali. Strach nigdy nie jest dobrym doradcą, a w szczególności, gdy chodzi o relacje międzyludzkie.

Niektórzy z nas dodali do realizacji projektu troszkę swoich pomysłów. Wraz z uczniami klasy 4b, po przedstawieniu swoich lęków, zapisaniu ich na karteczkach, przyklejeniu do tablicy i wspólnym odczytaniu, postanowiliśmy w grupach stworzyć plakaty domów, w których wszyscy czuliby się dobrze i na miejscu. Było to zajęcie szalenie integrujące grupę. Dało moim uczniom pole do wielu negocjacji, dyskusji i wspólnie podejmowanych decyzji.

Wraz ze wszystkimi uczniami i nauczycielami, którzy wzięli w naszej szkole udział w projekcie dziękujemy, że takie projekty powstają i pomagają podnosić świadomość społeczeństwa na tak ważne tematy.


Szkolny koordynator: Aneta Panasewicz
Szkoła Podstawowa nr 45
Budynek A
ul. Zakątek 20
41-907 Bytom
tel.: 032 386-76-38
+48 507 121 633
email: sp45bytom@interia.pl

Szczegóły

Data:
29 lutego 2020