SP45 Bytom – Szkołą Demokracji

19 czerwca 2020

Dziś odbył się finał online Szkoły Demokracji. Pracowaliśmy cały rok szkolny, spełniliśmy wszystkie kryteria i jako jedyna szkoła z Bytomia w tej edycji otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Demokracji ?

Dlaczego wzięliśmy udział w programie?
Chcieliśmy, aby szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale także wychowywała do życia w społeczeństwie obywatelskim, żeby uczniowie i uczennice mieli wpływ na to, co dzieje się w szkole, żeby razem z nauczycielami i nauczycielkami podejmowali decyzje o wspólnych sprawach.

Przez cały rok nad realizacją zadań Szkoły Demokracji pracowały samorządy z budynków A i B oraz uczniowie klasy 8e: Filip, Krzyś i Mateusz. Chłopcy wzięli udział w inauguracji programu w Warszawie, uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach oraz inicjowali zmiany w szkole.

Co zrobiliśmy?
– przeprowadziliśmy demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego,
– zamontowaliśmy skrzynki na wiadomości uczniów,
– powołaliśmy Nieformalną Radę Szkoły, aby uczniowie, Rada Rodziców oraz Dyrekcja Szkoły mogli wymieniać się pomysłami i podejmować wspólne decyzje,
– wzięliśmy udział w licznych szkoleniach, z powodu pandemii także online m.in. na temat pozyskiwania funduszy oraz o debacie oksfordzkiej organizowanych przez Akademię -Ekonomiczno – Humianistyczną w Warszawie.

W przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować dobre praktyki poznane dzięki udziałowi w programie!

19 czerwca 2020
Kategoria Wydarzenie: